INTELIGENTNY DOM

CO TO JEST ID?

INTELIGENTNE ZARZĄDZANIE DOMEM TO NIE PRZYSZŁOŚĆ, A TERAŹNIEJSZOŚĆ.

Czym jest Inteligentny Dom? Wydawałoby się, że współczesna technologia poszła tak do przodu, że trudno jest nad nią zapanować i ją zrozumieć. Dzięki rozwojowi internetu widać jednak, że każde nowinki techniczne są systematycznie opanowywane przez przeciętnego człowieka i nie stanowią problemu w komunikacji ze światem. Nie dziwi zatem fakt, że cyber-komunikacja dotarła również i do naszych domów, gdzie sterowanie „czymkolwiek” za pomocą jednego przycisku lub aplikacji pozwala nam swobodne i wygodne zarządzanie naszym domem.

W JAKI SPOSÓB I JAKIMI URZĄDZENIAMI MOŻNA STEROWAĆ W INTELIGENTNYM DOMU?

Dzięki wykorzystaniu wszystkich nowinek technicznych takich jak np. tablet, smartfon możesz obsłużyć dowolny sprzęt dostępny w twoim inteligentnym mieszkaniu jednym dotknięciem lub nawet głosem. Dla tych, którzy stronią od najnowszej technologii stosuje się również proste rozwiązania za pomocą zwykłych przełączników, klawiszy. Sterowanie inteligentnym budynkiem tzw. Smart Building pozwala na coraz to większą gamę możliwości zarządzania różnymi sprzętami. Automatyzacji mogą podlegać urządzenia takie jak:

  • alarm, wideodomofon;
  • oświetlenie wewnątrz domu i w ogrodzie;
  • klimatyzacja, ogrzewanie grzejnikowe i podłogowe;
  • markizy, lamele dachowe, żaluzje, rolety, okna;
  • drzwi, bramy garażowe, wjazdowe;
  • czujniki zalania, kontaktrony (otwarte okna lub drzwi);
  • sprzęt AGD i RTV.

KONTROLA DOSTĘPU ZA POMOCĄ KART CHIPOWYCH I WIDEODOMOFONU.

Każdy z nas stawia bezpieczeństwo na pierwszym miejscu. Dlatego też tak ważna jest ochrona naszego domu i prywatności przed niepożądanymi osobami i innymi zagrożeniami. Zwykły domofon do pełnego bezpieczeństwa już nie wystarcza. Wykorzystanie monitoringu i kamer ewoluowało zwykły interkom do postaci wideodomofonu. Ale na tym nie poprzestało. Obecnie wykorzystuje się również karty chipowe, które minimalizują ryzyko. W naszej ofercie znajdziecie zbliżeniowy katy identyfikacyjne lub zawieszki w postaci kart mikroprocesorowych. Kompleksowo w pakiecie mamy dostępne również stacje wewnętrzne w różnych wariantach. Wideodomofon głośnomówiący z dotykowym ekranem lub wersja na przyciski. Kolejny dodatkowym zabezpieczeniem jest pętla indukcyjna, która może emitować sygnały elektromagnetyczne w celu zakomunikowania dźwiękiem wszelkich połączeń przychodzących (opcja pomocna dla użytkowników z upośledzeniem słuchu). Zamiast opcji głośnomówiącej występują też stacje ze słuchawką. W miejsce wideo można zastosować tradycyjną funkcję audio. Tradycyjny domofon jest wzbogacony o dodatkowe przyciski funkcyjne, które można zaprogramować.

OCHRONA I ZYSK

CZY INTELIGENTNY DOM JEST BEZPIECZNY I OCHRONI NAS PRZED ZAGROŻENIAMI?

Implementowane przez nas systemy oparte są na sprawdzonych komponentach, a wprowadzone zabezpieczenia chronią nas przed niepowołanym dostępem. Komunikacja z urządzeniami odbywa się z wykorzystaniem kabli sterujących typu E-BUS, odpornych na zakłócenia z sieci zewnętrznych. Stosowanie systemów opartych wyłącznie o komunikację radiową może się wiązać z problemami w funkcjonowaniu urządzeń. Zasadniczo rekomendujemy budowę struktury sterowania budynkiem z zastosowaniem okablowania sygnałowego (tzw. inteligentne instalacje elektryczne).

INTELIGENTNY DOM TO PRZEDE WSZYSTKIM OSZCZĘDNOŚCI NA KAŻDYM KROKU.

Dla tych wszystkich, którzy nieugięcie twierdzą, że bezprzewodowe sterowanie domem jest drogie i nieopłacalne podamy dane statystyczne, które temu zaprzeczają. Jak każda inwestycja, również i budowa inteligentnego systemu opartego na automatyce domowej, wiąże się z kosztami. Ale profity, które można uzyskać w krótkim czasie są ogromne. Według zgromadzonych danych inteligentne domy pozwalają średnio zaoszczędzić 30% energii. Dzięki automatyce pomieszczenia możemy w każdej chwili regulować, zdalnie sterować ogrzewaniem będąc daleko poza domem. Znikają problemy typu, że zapomnieliśmy zakręcić grzejnik na czas wyjazdu na urlop, wyłączyć klimatyzację, zamknąć okno lub drzwi, wszystko jest możliwe za pomocą bezpiecznej aplikacji.

INTEGRACJA I FUNKCJE

SYSTEM ZDALNEGO STEROWANIA BUDYNKIEM WARTO ZINTEGROWAĆ W CAŁOŚĆ.

Najczęściej nie jesteśmy świadomi tego, że nasz dom jest już w jakiejś części sterowany. Co więcej inwestycja w Dom Inteligentny jest tylko formą integracji rozproszonych urządzeń. Załóżmy, że chcemy sterowane ogrzewanie w każdym pomieszczeniu, zależy nam na ściemnianiu światła i chcielibyśmy także zdalnie sterować oświetleniem, dostosować je w odpowiednich porach dnia tworząc sceny świetlne. W domu będzie zapewne domofon, a alarm połączony z sygnalizatorami niedomkniętych okien, uchylonych drzwi. W takim wypadkach często się zdarza, że mamy trzy lub więcej systemów od siebie niezależnych, zazwyczaj różnych producentów. Warto by było w tym momencie pomyśleć o integracji wszystkich systemów w jedną całość. Taką możliwość zapewnia nam nasz system ABB-free@home®, który oprócz integracji Inteligentnego Domu w jedno, dodatkowo pozwala na stworzenie wspólnego designu różnego rodzaju przełączników, włączników, domofonów, paneli tworząc spójną harmonię.

INTELIGENTNY DOM OPARTY NA NASZYM SYSTEMIE SKŁADA SIĘ Z WIELU DODATKOWYCH FUNKCJI:

  • uruchamianie sceny jednym klawiszem np. wyłączenie wszystkich świateł, załączenie alarmu,
  • symulacja obecności domowników w pomieszczeniach, np. w przypadku gdy opuszczamy dom na dłuższy czas,
  • funkcja geolokalizacji, czyli otwieranie się bramy wjazdowej i garażowej w momencie dojazdu do posesji,
  • scena „powrót do domu”, czyli włączanie się wybranego oświetlenia, ogrzewania, klimatyzacji itp.,
  • tryb Eco, który obniża automatycznie temperaturę w nocy lub przy nieobecności domowników oraz wyłącza całe ogrzewanie, gdy czujniki wykryją otwarte okno,
  • integracja ze sprzętem Philips Hue, dzięki czemu możemy spersonalizować odpowiednią scenę poprzez dobór jasności oraz odcienia światła,
  • jednoraki i wspólny design, wygląd jeśli chodzi o włączniki impulsowe, alarm, domofon tworząc spójną całość,
  • sterowanie głosowe Amazon Alexa, wydawanie komend w języku angielskim, w przyszłości również polskim,
  • integracji ze sprzętem Bosch (w najbliższych planach).
AUTOMATYKA DOMU